Dopady regulace zbraní na kriminalitu – pohled na stav v UK

(Tohle je odpověď na tvít @orbman, která se mi do twitteru fakt nevejde)

Orbman

Porovnávat kriminalitu (se zbraní, nebo i bez ní) mezi různými státy není úplně korektní. Každý stát má jinou historii, jinou morálku i jiné běžné chování obyvatel.

Výrazně lepší je sledovat změny v rámci jednoho státu poté, co se změní podmínky – např. dojde ke změně legislativy.

Na poli regulace zbraní je ideálním příkladem Velká Británie. Je v Evropě (ne např. v Jižní Americe nebo v Africe, kde je cena lidského života výrazně jiná než u nás) a její obyvatelé bývali etalonem „slušného chování“. 

Od roku 1919 se tam postupně zpřísňují pravidla pro držení zbraní… a to překvapivě bez pozitivního dopadu. Byť dnes nesmíte v Londýně mít v batohu šroubovák (pokud nedokážete, že jste instalatér, elektrikář atd), pravděpodobnost, že vás potká násilný trestný čin, je nejvyšší za posledních sto let. Články o zastřelených nebo ubodaných teenagerech jsou v novinách několikrát týdně.

Poslední velká změna zbrojních zákonů proběhla v roce 1997. Efektivně bylo zakázáno jakékoli držení krátké střelné zbraně. A změnila se definice přiměřenosti obrany proti útoku.

Výsledek? 

Pěkný dokument britského ministerstva vnitra to popisuje mnoha čísly – a grafem na straně 24. V něm je krásně vidět, že násilné trestné činy byly před rokem 1997 na konstantní hladině, od té doby stále rostou.

Poznámka: násilným TČ není myšlena jen vražda – ale naopak zejména loupežné přepadení. Pokud má útočník jistotu, že oběť nebude mít zbraň, pracuje se mu lépe.

Kromě klasické trestné činnosti se po roce 1997 ve velkém objevily TČ, které byly předtím výjimečné – například vyloupení domu v přítomnosti jeho obyvatel. Protože ti jsou přeci neozbrojení, a navíc – jak ukazuje mnoho soudních případů – i kdyby byli ozbrojení a zbraň použili, z vězení se dostanou mnohem později, než útočníci.

Ad odkazovaná stránka na wiki – ta říká to samé. Výrazně se nezměnilo množství vražd. Jenže vražda je věc naprosto minoritní – pokud se bavíme o padesáti až sto vraždách provedených střelnou zbraní ročně přes celou UK, je to kapka v moři ostatních TČ. Většina zločinců se provedení vraždy vyhýbá, je to prostě moc riskantní.

Ale v obecném hodnocení i ta wiki stránka hovoří zcela jasně:

1) number of crimes involving firearms … increased from 13,874 in 1998/99 to 24,070 in 2002/03 … 21,521 in 2005/06.

2) number of people injured by firearms in England and Wales increased  from 2,378 in 1998/99 to 5,001 in 2005/06

3) in late 2009 The Telegraph reported that gun crime had doubled in the last 10 years, with an increase in both firearms offences and deaths

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s