Huawei P30 – krátký test

Ženin foťák, skvělý kompakt Canon S100, začal odcházet. Což je mrzuté, protože těžko najít náhradu. S100 byl v roce 2011 nejlepší „amatérský“ kompaktní foťák od Canonu – s největším snímačem v kategorii (12 MPix 1/1.7″), děsně rychlým zrcadlovkovým procesorem DIGIC 5, kovovým tělem, zoomem 24-120 (v EXIF říká 26-126) a s GPS (!!!).

Tahle kategorie foťáků v mezičase úplně zmizela – „nástupcem“ by mohl být třeba Canon G9X Mark II, ale ten má horší zoom (28-84), na krátkém konci kreslí všelijak a nemá GPS.

Nehledal jsem foťák na „velké“ focení – mám zrcadlovku, byť prehistorickou. Ultrazoom pro specifické případy tu máme taky (Canon SX720HS s 960 mm objektivem FTW!). Nový ženin foťák je primárně určen na běžnou rodinnou dokumentaci, focení ve škole, kde učí, a na výlety.

Tak jsem nevěděl, ptal se odborníků … a všichni říkali „kupovat kompakt je kravina, vezmi lepší fotomobil.“ Nechal jsem se ukecat a koupil Huawei P30 (ne P30 Pro, ale základní model).

První dojmy:

  • 6.1″ displej bez rámečků znamená, že jde o malý telefon – velikostně jen o málo větší než 5.2″ Honor 7 Lite; a o chloupek menší než můj 5.5″ Xiaomi Note 3. Na šířku je displej užší než běžné předloňské 5.5″ displeje.
  • Čtečka otisků v displeji … není tak dobrá jako čtečky předešlých generací Huawei/Honor na zádech telefonu. Odemčení trvá o chvilku déle a tak v 5-10 % případů se nepodaří na první pokus.
  • Odemykání obličejem funguje.
  • Velká baterka, dlouhá výdrž (na konci dne má baterka 75 %), rychlé nabíjení.
  • Dobrý je Huawei Smart Cover – knížkové pouzdro s průsvitnou částí (je vidět čas, notifikace), kde telefon reaguje na stav pouzdra (zavřením pouzdra se automaticky zamkne, otevřením se probudí).

No a co ten foťák? Dost dobrý. Lezou z toho obrázky srovnatelné s Canonem S100. Při 100 % zvětšení a důkladném průzkumu jsou malinko horší, ale jen o chloupek. Pro účely běžné rodinné dokumentace je to více než dobré – a eliminuje se další přístroj, který s sebou žena nemusí nosit. Překvapilo mne to, čekal jsem horší výsledek.

Zaostřování je pekelně rychlé – daleko rychlejší, než jsem čekal. A i ve špatném osvětlení funguje překvapivě dobře.

Pro bleskovou dokumentaci má foťák možnost vzít první fotku ze zamčeného telefonu dvouklikem na „hlasitost dolů“ – fotka je „okamžitá“, tak do 0,2 sec od prvního kliknutí.

Zoom má přednastavené čtyři zarážky (lze plynule zoomovat až k nějakým nesmyslným hodnotám, ale tyhle fungují rozumně):

  • „širokoúhlý“ = cca 16 mm ekvivalentu
  • 1x = 27 mm
  • 3x = 81 mm
  • 5x = 135 mm

V základním nastavení z telefonu padají 10 MPix fotky. Proti fotkám ze zrcadlovky nebo lepších kompaktů jsou hodně doostřované a mají agresivnější barvy. Ale netahá to za oči – a pro běžné použití bez dalšího zpracování ve Photoshopu jsou fotky OK.

Následují srovnávací fotky s Canonem S100. Foceno večer, těsně poté, co slunce zalezlo za kopec, neb za plného sluníčka umí fotit každý foťák. Všechno bylo nastaveno na automatiku a základní sytost barev, na P30 vypnutá AI asistence.

 

Širokoúhlý snímek (cca 16 mm)

Zde samozřejmě nebude srovnání s S100, protože ten takovou šířku neumí. Na krajinky je to dobré. Na lidi … pokud jsou u okraje fotky, je tam dost velké geometrické zkreslení, hlavy jsou šišaté a protáhlé do rohu.

Takže jen pro srovnání s následujícími fotkami – kolik se tam toho vejde. Kliknutím se dostanete na plnou velikost – originál beze změn.

P30_siroko_16mm

 

Zoom 1x (cca 27 mm)

Obrázek v plné velikosti vypadá asi takto:

P30_x1_27mm

Originál – P30; originál – S100.

Následuje výřez 100 % ze středu obrázku. Obraz z S100 je malinko větší, protože 12 MPix vs. 10 MPix. Je vidět, že P30 má výrazněji doostřeno a vytažené barvy – a překvapivě o trochu lepší dynamický rozsah. Nápis na krabičce melty se u P30 tolik nerozplizne v bílé a dřevo je lépe prokreslené.

1x_srovnani.jpg

 

Zoom 3x (cca 80 mm)

Test za jiných podmínek: vevnitř, ještě méně světla, osvětleno LED „žárovkou“, bez blesku.

Originál – P30; originál – S100.

Srovnání. Přerastrováno na stejnou velikost.
P30 nabrala fotku tmavší a má o malinko víc šumu. Hlásí ISO 200. Ale detaily tam jsou rozumně vidět.
S100 tvrdí, že ISO 800, ale šum je méně zřetelný.

3x_srovnani

 

Zoom 5x (cca 130 mm)

Celek vypadal zhruba takto:

P30_x5_135mm.jpg

Originál – P30; originál – S100.

Následuje výřez zajímavých partií. Přerastrováno tak, aby obraz z S100 a P30 byl stejně velký. Podíváte-li se detailně, je vidět, že nápisy na krabičce má lépe S100 (objektiv ze spousty skla a zde hlavně o trochu větší rozlišení snímače), ale není to „o parník“. Trávu v pozadí ostřeji prokreslila P30.

5x_srovnani.jpg

 

P30 – „Pro“ a 40 MPix režim

Na „Pro“ stránce fotoaparátu lze plně nastavovat expozici tak, jak by člověk čekal – čas, clona, EV korekce, režim autofokusu a měření, vyvážení bílé… Lze fotit do RAW!

A taky lze přepnout rozlišení na 40 MPix. Fotka by měla mít více šumu a více detailů.

10 MPix fotka. 40 MPix fotka.

Detail. 10 MPix fotka zvětšena, aby byla stejně velká. Rozdíl tam je (podívejte se na originály), ale že by byl kulervoucí… Ve 40 MPix režimu P30 nepoužívá zdaleka tak agresivní doostření – je to vidět zejména na prokreslení dřeva.

P30_10mpix_40mpix_srovnani

 

Výsledek

Jsem spokojen. Žena stejně nový mobil potřebovala a pro její potřeby je P30 rozumnou náhradou kapesního kompaktu. Cena P30 sice není úplně malá, ale kdybych vzal něco jako Redmi Note 7 a k tomu kompakt ve třídě G9X, bude to ještě dražší.

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s