3x silná a levná čelovka z Číny (?)

Pokud chcete svým dětem koupit k Vánocům novou čelovku … tak vám tento článek bude k prdu, protože to už nestihnete. Já to ale stihnul. Pořídil jsem tři různé relativně levné čelovky a teď se mohu pochlubit, jaké jsou. Pokud vás zaujmou, sice nedorazí pod stromeček, ale v lednu budou také dobré.

Zadání bylo následující:

  • Levná čelovka pro děti – ideálně tak levná, aby mne netrápilo, až jí někde ztratí. Pro nejmenší dítě nejlevnější, pro nejstaršího dorostence může být i dražší než „úplně levná“.
  • S větší svítivostí než malé a lehké čelovky na 3 AAA baterie, které mají nyní.
  • Napájení akumulátorem 18650, aby byla dostatečná kapacita.
  • Nabíjení článků v čelovce přes micro-USB nebo USB-C.

První bod eliminuje ze soutěže nákup u Fénixu, jehož svítilny doporučuju zde.

No a vzhledem k tomu, že čelovky již dorazily, posadil jsem na stativ foťák, nastavil ho na manuální režim a vyzkoušel, jak jednotlivé výrobky svítí.


Nejlevnější: Mini XP-G Q5 (4 USD)

Odkaz na Aliexpres.

Provedení: Levný plast. Baterka je pod jednoduchými dvířky bez sofistikovaného zámku – při otevírání se prohne celý bok. Zespodu nabíjecí micro-USB konektor.

Žádné těsnění – voděvzdornost nečekám žádnou.

Dva světelné zdroje – bodová LED s nějakou čočkou a velká plošná (COB) LED. Dvě tlačítka vedle sebe – nezávislé ovládání obou zdrojů. Každý zdroj má dva režimy svícení (plný a poloviční výkon) a jeden režim blikání.

Barva světla je studená.

Akumulátor s ochrannou elektronikou v délce 69.5 mm se do ní nevejde, cca 1.5 mm přebývá. Maximální délka akumulátoru je tedy cca 68 mm.

68 gramů (s popruhem, bez akumulátoru)

Jak to svítí? Zleva: 1) jen bodový zdroj, 2) jen plošný zdroj (je vidět osvětlení jen přede mnou, ale zase to svítí hezky do šířky), 3) bodový i plošný zdroj.

(Jednotlivé obrázky je možné si rozkliknout na plnou velikost. Pak je teprve něco vidět.)

Podle srovnání s Fenixem (níže) to při zapnutí obou zdrojů dává cca 150 lm. Určitě stačí na lehký běh po lese a základní noční aktivity. Za 4 USD skvělý kup tam, kde je cena důležitější než odolnost a voděvzdornost. Jo a je potřeba si uvědomit, že dobrý článek 18650 stojí více než tahle čelovka…

(Výrobce udává 1500 lm. Hahaha.)

Zatím nemám vyzkoušeno, zda se plastové tělo nebude mít tendenci při delším provozu na plný výkon přehřívat.


BORUiT XM-L2, model D20 (10 USD)

Odkaz na Aliexpres.

Provedení: Hliníkové tělo. Na jedné straně pod šroubovacím víčkem přístup k baterii, na druhé straně vypínač a po odšroubování čepičky o několik závitů se ukáže micro-USB konektor.

Mechanicky je to výrazně lepší než první model, ale dokonalé to není. Závity šroubovací čepičky baterie nejdou úplně hladce a přijde mi, že oba šroubovací bloky nejsou příliš utěsněné. Ve srovnání s Mini XP-G Q5 bude určitě mechanicky odolnější, a asi o trochu odolnější vodě – ale na práci v dlouhém slejváku bych nevěřil. Výrobce udává IPX4.

Akumulátor s ochrannou elektronikou v délce 69.5 mm je možné použít.

Barva světla je studená.

72 gramů (s popruhem, bez akumulátoru)

Dva režimy svícení – plný výkon a snížený výkon, kde je možné si dlouhým stiskem vybrat jednu z pěti úrovní. Je tedy možné úsporně svítit na blízko nebo si přepnout na vyšší výkon podle rychlosti chůze.

Dvouklikem tlačítka se spouští blikání – velmi výrazné. Dalším dvouklikem se zvolí pomalejší blikání.

Jak to svítí? (Obrázek je možné rozkliknout na plnou velikost.)

Kužel světla má ostře „prstencový“ charakter – uprostřed je mírně temnější, pak následuje jasný prstenec. Mimo něj je osvětlení slabé, do stran není moc vidět.

Podle srovnání s Fenixem (níže) na plný výkon svítí rozhodně víc než 150 lm, ale méně než 400 lm. Takže řekněme 250 lm.

Za 10 USD spousta zábavy, jsem spokojen.


Sofirn SP40 (19 USD)

Odkaz na Aliexpres.

Z tohohle mám nejlepší dojem. Mechanické provedení perfektní – pocitově srovnatelné s Fenixem. Hliníkové tělo, kde šroubové spoje jdou krásně hladce.

Na spodku čelovky je magnet – když se sundá z popruhu, lze jí použít např. jako montážní světlo.

Ve spojích jsou těsnění – vypadá to, že tohle by mohlo být skutečně voděvzdorné. Výrobce udává IPX7 a věřím tomu.

Barvu světla si můžete zvolit, já vybral neutrální 4000 K – a velmi se mi líbí (výrazně teplejší barva než obě předešlé).

Akumulátor s ochrannou elektronikou v délce 69.5 mm je možné použít.

110 gramů (s popruhem, bez akumulátoru)

Součástí dodávky je adaptér (výměnná část těla) na kratší baterie 18350. A náhradní těsnění.

Krátkým stiskem tlačítka se zapíná/vypíná; dlouhým se vybírá jedna ze tří úrovní světla. Dvouklikem se spustí turbo mód. Neblíká.

Jak to svítí? Na fotce je nejvyšší běžná úroveň, ne však turbo mód. Na ten jsem přišel až při psaní tohoto textu a už se mi ven znovu nechce. (Obrázek je možné rozkliknout na plnou velikost.)

Kužel světla je lépe tvarovaný než u BORUiT XM-L2 – má ostřejší střed (= je vidět více do dálky) a přitom příjemně slábnoucí okraje (= periferní vidění). Na běhání je tohle rozhodně lepší.

Podle srovnání s Fenixem (níže) na nejvyšší (ne-turbo) výkon svítí rozhodně víc než 150 lm, ale méně než 400 lm. Takže řekněme 250 lm. (Výrobce udává 450 lm.)

Turbo mód je zhruba 2x silnější – srovnatelný s 400 lm u Fenixe. (Výrobce udává 1200 lm.)

Za dvojnásobnou cenu proti BORUiT XM-L2 tak dostáváte turbo režim se zhruba dvojnásobným výkonem, lepší tvar kuželu světla, lepší mechanické provedení a lepší voděodolnost. Rozhodně se vyplatí přidat těch 10 USD navíc.


Referenční zdroj: Fenix HL60R (2100 Kč)

Čelovka za mnohem vyšší cenu, s vyšší hmotností (128 gramů s popruhem, bez akumulátoru) a s nekompromisní mechanickou kvalitou a odolností. Dávám sem pro srovnání.

Ukázka čtyř režimů s udaným světelným výkonem.


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s