No bullshit test: Lehké a ultralehké stany MSR Elixir, MSR Zoic, MSR Freelite

Horský test stanů MSR Zoic 2, MSR Freelite 2 a MSR Elixir 3. Zkušenost a doporučení, co koupit.

Náš úžasný, deset let starý stan Jurek Dome 3 zestárnul natolik, že se z něj vysypalo přelepení švů a přestal těsnit. Takže bylo načase vybrat a koupit něco nového.

Abyste věděli, s čím srovnávám: Jurek Dome 3 byl před deseti lety to nejlepší, co se dalo na horskou turistiku za rozumné peníze pořídit. Vevnitř je pohodlný prostor pro tři lidi včetně batohů. Konstrukci má ze čtyř tyčí křížených celkem v pěti bodech, takže je odolný i větru, kdy už je problém vzpřímeně stát na místě. Zažili jsme s ním vichřici na Islandu, kde zůstal bez problémů stát jako jeden z mála stanů v kempu. Podlážka má voděodolnost 15 000 mm, tropiko 10 000 mm – i při nejhorších bouřkách se silným větrem neprolezla dovnitř ani kapka, a i když se louka po dešti změnila na bažinu, po které volně tekly proudy vody, vevnitř bylo sucho. Má jen jedinou chybu – váhu 4.25 kg. Pokud se nese ve třech, jde to, ale když jdu na výlet jen se ženou (a té dám jen tyčky), nesu přes tři kila stanu. A to mi pozvolna začalo vadit.

Na loňskou výpravu do Rumunska přitáhla jedna z účastnic MSR Freelite 2. Spousta věcí se mi na tom stanu nelíbí, ale váha jen těsně přes kilogram mne zaujala. Tak jsem prolezl výstavu stanů v Letňanech, prošel na internetu dostupné recenze a nakoupil.

Nakonec se na letošním Rumunsku sešly tři stany od MSR – Freelite 2, Zoic 2 a Elixir 3. Po týdnu na horách jsem sepsal hodnocení pro ty, co stan teprve vybírají.

2019-07-23_20-13-024

MSR Freelite 2 – pro ty, co nechtějí nést ani gram navíc

Odkaz na web výrobce.

Nejlehčí: 1.25 kg. To je ten základní a jediný argument pro tenhle stan, pokud všechno ostatní je méně důležité.
Přesněji: 1.25 kg je základní váha – ložnice, tropiko, tyčky, kolíky. Ale:

 • Dá se jít ještě níže. Pokud potřebujete extrémně lehkou výbavu, nepotřebujete komfort a ochranu proti létajícímu hmyzu, můžete místo ložnice použít jen footprint (plachta s očky, do kterých se zapíchnou tyče a kolíky) a pak se dá dostat váha na 960 gramů.
 • Podlážka je pekelně tenká. Na trávě je to OK, ale třeba na Islandu bych se o ní na sopečných kamenech bál. Pro praktické použití na všech typech terénu bych počítal s footprintem, který je nutné si koupit samostatně. Přidejte +200 gramů (a +1200 Kč) = 1.45 kg s footprintem.

Prostor vevnitř je malinký. Něco jako 108 x 205 cm, teď se mi někde potratily poznámky (ale rozhodně nevěřte číslům, co píše výrobce). Dovnitř se vejdou dva lidé, ale určitě ne batohy – ty budou bydlet v předsíňce. Takže musíte počítat s tím, že batoh bude ležet v mokru, na bahně a podobně = mít velkou pláštěnku na batoh, vevnitř igelit atd.

Výška 90 cm. Pohodlně si nesednete.

Materiál je 15D nylon se silikonem (tropiko) či PU zátěrem (podlážka). Jak píšu výše – tenké, tenoučké, strašně tenké.

Konstrukce je jen jedna tyčka ve tvaru Y. Tedy na jedné straně ložnice se v „kloubu“ (jointu) rozděluje a vede z rohů stanu, na druhé straně je jen jedna tyč uprostřed šířky stanu. Na vrcholku stanu je malá příčná tyčka na držení předsíněk.

Dveře a předsíňky jsou na obou bocích.

Stan není samonosný. Potřebuje kolíky na udržení šířky jedné strany ložnice (tam, kde je jen jedna tyčka uprostřed) a potřebuje kolíky na příčnou stabilitu. Pokud bude v noci fučet ze špatného směru, moc se nevyspíte. Na sněhu bych ho stavět nechtěl

Tropiko nemá žádné ventilační otvory. Za nepříznivého počasí čekejte kondenzaci na vnitřní stěně tropika.

Výsledný dojem: Tento konkrétní stan, který jsem viděl v akci, vydržel už (kromě dalších cest) dva týdenní pobyty v rumunských horách se všemi typy počasí. I v celodenním šíleném dešti, který nám znemožnil na Godeanu pokračovat, bylo vevnitř víceméně sucho. Majitelka ho používá už několik let bez footprintu, a díru do podlážky ještě neudělala – takže možná jsem v hodnocení tenkosti podlážky moc pesimistický. Ale při silnějších poryvech větru byl hodně nestabilní a extrémní vítr bych v něm rozhodně prožít nechtěl. Má smysl jen tehdy, pokud z nějakého důvodu potřebujete srazit váhu na naprosté minimum, vše ostatní jsou nevýhody. Je drahý.


MSR Zoic 2 – střední cesta

Odkaz na web výrobce.

Základní váha: 2.19 kg. Ložnice, tropiko, tyčky, kolíky.

 • Pokud nepotřebujete ochranu proti komárům, prodává se alternativní „Fast & Light“ verze ložnice – v podstatě jen ta „vana“ dole a popruhy pro vazbu na tyčky. Pak se dá dosáhnout váhy 1.59 kg.
 • Nebo – stejně jako u Freelite 2 – lze jít cestou jen footprintu místo ložnice.
 • Na druhou stranu – i když je tu podlážka tlustší, než u Freelite, stejně mám dojem, že by se hodil footprint. Opět není v ceně. Takže +230 gramů (+1200 Kč) = 2.42 kg s footprintem.

Prostor vevnitř je o stupeň větší, než u Freelite 2 – reálně 126 x 210 cm (opět: nevěřte tomu, co píše výrobce – ale to platí obecně, skoro u žádné značky jsem nenaměřil takový vnitřní prostor, jako psali na webu). Dovnitř se vejdeme dva i s batohy. Batohy máme v jednom „spodním“ rohu stanu položené na sobě, do zbylého prostoru se oběma vejdou nohy. Ale neplatí to obecně, pro každého – my spíme kontaktně, ve spojených spacácích. Pokud se k sobě v noci netulíte, batohy dovnitř (pohodlně) spíše nedostanete a budete je muset uložit do předsíňky.

Vnitřní výška 100 cm. Mohu si pohodlně sednout a převléknout se.

Předsíňky mají 80 cm od dveří stanu do špičky předsíně. Spousta místa.

Konstrukce je ze dvou zkřížených tyček – spojených spojkou. Na vrcholku stanu je malá příčná tyčka na držení předsíněk.

Dveře a předsíňky jsou na obou bocích.

Stan je v podstatě samonosný – tedy samozřejmě je potřeba chytit vrcholky předsíněk, ale dvě zkřížené tyčky drží konstrukci stanu samy o sobě, i bez kolíků. Dokážu si představit použití na sněhu. Když se zakotví kolíky, odolnost proti větru je slušná; bez kolíků (samonosně) bych tomu až tak nevěřil.

Materiál je 40D nylon + silikon na tropiku a 70D nylon s PU zátěrem na podlážce. Když to srovnáte s 15D nylonem u Freelite, je vidět, kde se bere rozdíl ve váze. Na rozdíl od Freelite si u Zoic dokážu představit provoz bez footprintu.

Tropiko nemá žádné ventilační otvory. Při vhodné kombinaci venkovní teploty a vnitřní vlhkosti (nestává se to často) se dokáže odporně zapařit – po vnitřních stěnách tropika stéká voda, případně i kape dovnitř.

Proti Jurek Dome 3 je vevnitř pocitově větší zima. Rozdíl je v tom, že u Jurka je vršek vnitřního stanu z jemné tkaniny, zatímco u MSR Zoic je to jen síťka proti hmyzu, kterou volně profukuje vítr. A vzhledem k tomu, že vnější stan nepřiléhá až k zemi, ve stanu je za větru trochu průvan.

Jediná větší chyba, na kterou jsem narazil: předsíňky nemají zip ve „vrcholku“ (jako to má například Freelite), ale u boku stanu. Za hezkého počasí se to takhle používá lépe, ale za hustého deště v poryvech větru v podstatě není možné vylézt ze stanu a vrátit se do něj, aniž by na okraj stanu nenapršelo.

Výsledný dojem: V „odolné“ verzi s footprintem 2.42 kg, bez něj 2.19 kg. Docela příjemná váha stanu, do kterého se už dvojice vejde i s batohy a který vypadá, že odolá i silnějšímu větru. Nevýhodou je cena, s footprintem přesahuje 10 000 Kč.


MSR Elixir 2 – nejlevnější, ale ne špatný

Odkaz na web výrobce.

Na akci jsme měli Elixir 3, pro srovnání sem ale budu psát váhy pro Elixir 2. Konstrukce 2 a 3 je stejná, liší se jen šířka stanu.

Základní váha: 2.77 kg. Ložnice, tropiko, tyčky, kolíky a footprint.

 • Footprint je v ceně a je započten v základní váze! Tj. rozdíl mezi Elixir 2 a Zoic 2 (obojí s footprintem) je pouhých 350 gramů!
 • Bez footprintu je váha cca 2.54 kg.
 • A opět lze postavit kombinaci footprint + tropiko s celkovou váhou cca 1.8 kg.

Prostor vevnitř i vnitřní výška jsou zhruba stejné jako u Zoic 2. Tedy dva tulící se obyvatelé se vejdou i s batohy; pokud se tulit nechcete, batohy budou v předsíňce.

Konstrukce je ze dvou tyček křížených ve dvou bodech; tentokrát bez jointu (tedy skutečně jen křížení). Na vrcholku stanu je malá příčná tyčka na držení předsíněk.

Dveře a předsíňky jsou na obou bocích.

Stan je v podstatě samonosný – tedy samozřejmě je potřeba chytit vrcholky předsíněk, ale dvě zkřížené tyčky drží konstrukci stanu samy o sobě, i bez kolíků. Dokážu si představit použití na sněhu. Když se zakotví kolíky, odolnost proti větru je slušná; bez kolíků (samonosně) bych tomu až tak nevěřil.

Materiál je 68D polyester s PU zátěrem na tropiku a 70D nylon s PU zátěrem na podlážce. Tj. tohle je „klasičtější“ konstrukce, ne nylon se silikonem jako u vyšších modelů.

Na rozdíl od Zoic je tu u vnitřního stanu hustší tkanina, síť proti hmyzu není všude = větší teplo, menší profukování.

Tropiko má ventilační otvory, takže se tolik zevnitř nepotí. Za podmínek, kdy v Zoicu už kape voda ze zapařeného tropika, je tady tropiko vcelku suché.

Stejně jako u Zoic 2 předsíňky nemají zip ve „vrcholku“ (jako to má například Freelite), ale u boku stanu. Není snadno možné vlézt do stanu za deště bez toho, aby napršelo na okraj stanu.

Výsledný dojem: Velmi slušný stan za rozumné peníze. Díky tomu, že footprint je v ceně, je poměr cena/výkon výrazně lepší než u Zoic 2. A ventilační otvory zlepšují vnitřní počasí.


Na závěr

Jen pár poznámek ke stanům, které jsem nakonec nevybral:

Trimm Vector-dsl je moc hezký a český. Jen 1.9 kg. Ale vnitřní prostor je malý: 105×208 cm. Konstrukce je vyšší a „kolmější“ než u běžných stanů – příjemné na prostor, nepříjemné při větším větru, asi. Pro jednoho by byl dobrý, pro dva je malý.

Hannah Eagle 2 má 2.5 kg, což by za danou cenu šlo, ale konstrukce je nedobrá – jde o „tunel“, tedy dvě nekřížené tyčky tvoří dva nezávislé oblouky, mezi nimi visí stan. Nedokážu si představit za špatného počasí.

Robens Boulder 2: Jen 2.2 kg váhy při ceně 4000 Kč!

Advertisement

3 thoughts on “No bullshit test: Lehké a ultralehké stany MSR Elixir, MSR Zoic, MSR Freelite

 1. groula

  Super. Ještě by to chtělo napsat odolnost proti dešti, toho Jirka dome mám totiž taky a když u novych stanu čtu 1000 mm vodního sloupce, tak mí to proti 15000 přijde jako výsměch.

  1. pebrou Post author

   Jenže MSR udává jinou jednotku. Taky jsem se toho bál, ale už jsem s tím absolvoval několik opravdu silných lijáků (včetně silného větru) a stále sucho. Netvrdím, že MSRovských 1500 mm je ekvivalentní k Jurkovským 10 000 mm, ale rozhodně je 1500 u MSR víc než 2000-4000 mm u levných stanů do kempu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s