No bullshit test: Spacák Warmpeace Viking 600 – lehký péřák

V rámci letošní akce „snížit váhu batohu!“ došlo i na spacáky, samozřejmě. Nakonec jsem vybral Warmpeace Viking 600. Jak jsem spokojen a nakolik se dá srovnávat s jinými?

2019-10-02 09.23.44

Zadání bylo jednoduché – koupit lehký péřový spacák. Požadavky:

  • Váha kolem jednoho kila.
  • Třísezónní – zejména pro delší výlety na letních horách („letní hory“ – to jsou i mírně záporné teploty nebo třeba neplánované přespání na ledovci).
  • Párový – s možností spojení levého a pravého do jednoho velkého.

S čím srovnávám?

Srovnávací základ je Rock Empire Arktida Plus – skvělý dutovláknový spacák, který při ceně kolem 2000 Kč (občas je v akci i mírně levněji) nabízí slušnou tepelnou pohodu: -3 °C pro ženy, -9 °C pro muže a -28 °C extrém. Dají se spojovat levý/pravý, jsou mechanicky odolné. První jsem kupoval v roce 2003; celkem už v rodině máme čtyři a i poslední z roku cca 2014 se dá spojit s tím prvním – zipy jsou stále kompatibilní a střih se moc nezměnil. Absolvovali jsme s tímto typem spoustu výletů včetně mnoha spaní na sněhu a vždy vyhovoval. Udávaný limit -9 °C je realistický, při spaní v teplotách kolem -10 °C jsem se sice musel na spaní oblékat, ale vždy jsem se dobře vyspal.

Má jen dvě drobné chybičky: váží 2200 gramů a zabere bez komprese zhruba 25 litrů (cca 44 cm délka, 27 cm průměr). Stlačit kompresním obalem se dá řekněme o třetinu, ale vlákna tím určitě trpí.

2019-10-02 09.27.20


Po delším vybírání jsem skončil u Warmpeace Viking 600. Podle stránky obchodníka má (ve velikosti pro mou ženu) váhu 965 gramů, sbalené rozměry 35×20 cm a tepelné parametry -3 °C pro ženy, -9 °C pro muže a -28 °C extrém, tedy přesně stejné jako Arktida Plus.

Při akční ceně těsně cca 4500 Kč to byl nejlevnější spacák dané třídy na trhu, takže jsem nakoupil.


Kontrola rozměrů a váhy

Reálná váha je větší, než udává prodejce. Na spacáku samotném na informační cedulce (viz fotka v záhlaví stránky) je „1050 g bez obalu“. S kompresním obalem jsem navážil celkem 1150 gramů. To je proti webu 4camping o skoro 200 gramů více 😦

Moje velikost 180 cm má ještě 60 gramů navíc.

Velikost spacáku v transportním vaku jsem naměřil 34×20 cm. Jde tedy zhruba o objem 10,5 litru – méně než polovina proti Arktidě Plus. Opět – kompresními popruhy lze snížit objem ještě asi o třetinu, ale to je něco, co tomu peří vevnitř budu dělat jen v případě naprosté nouze.


Jak to funguje v praxi?

Rozměr a váha – tady je samozřejmě nadšení. Spacák zabere v batohu daleko méně místa a ušetřené kilo je příjemné.

No a co tepelný komfort? Tady mám smíšené pocity. Hřeje, to ano, ale pocitově není tak dobrý jako Arktida Plus. Většinu nocí nebyl rozdíl patrný, ale pak přišel večer, kdy jsem dlouho pobíhal venku jen v kraťasech a triku, teplota klesla někam k deseti stupňům při silnějším větru a prochladl jsem. Tak jsem si vlezl do spacáku – jen ve slipech a triku, jako vždy – a ani po hodině se mi nepodařilo se zahřát. Musel jsem se obléknout. To už se mi v létě dlouho nestalo.

Problém je v tom, že když fouká silnější vítr, „řidší“ konstrukce péřového spacáku je více prodyšná než hustá tkanina dutých vláken. Takže i když za bezvětří má tento péřák stejné parametry jako dutovláknový spacák, za větru to je horší, snadněji profoukne a odevzdá teplo ven. Spaní venku na podzim a v zimě nevidím moc reálně bez žďáráku.

Vůbec si nejsem jist, zda na zimní výlety budu nosit nový péřák, nebo starou Arktidu Plus. Ale určitě ho alespoň jednou vyzkouším.

Jsem spokojen? Ano. Není to jásavé nadšení, ale zadání „snížit váhu!“ bylo splněno a použitelné to je.

Koupil bych znovu? Ano.


Doplnění po zimním testu

Tepelný komfort je skutečně o něco horší než u dvakrát těžšího dutovlákna. Plus ochota peří navlhnout a o to méně izolovat.

Na zimní výlety tak spíše nedoporučuji. Já si na zimní akce budu nadále brát Arktidu Plus.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s